قربانى روسیه آمریکا رسانه ها آمریکایی

قربانى: روسیه آمریکا رسانه ها آمریکایی رکس تیلرسون وزیر امور خارجه رسانه های آمریکا وزارت امور خارجه

گت بلاگز اخبار پزشکی سفیدی زودرس و ریزش مو با بیماری قلبی مرتبط است

یک مطالعه محدود ادعا می‌کند سفید شدن پیش از موعد و ریزش مو می‌تواند نشانه‌ای از زیاد کردن احتمال مبتلا شدن به بیماری قلبی باشد. 

سفیدی زودرس و ریزش مو با بیماری قلبی مرتبط است

سفیدی زودرس و ریزش مو با بیماری قلبی مرتبط است

عبارات مهم : اکسیژن

یک مطالعه محدود ادعا می کند سفید شدن پیش از موعد و ریزش مو می تواند نشانه ای از زیاد کردن احتمال مبتلا شدن به بیماری قلبی باشد.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، مطالعه جدیدی که در شصت و نهمین کنفرانس هر سال انجمن قلب و عروق هند ارائه شد، نشان می دهد که ممکن است میان بیماری عروق کرونری و سفیدی زودرس مو و طاسی در مردان جوان ارتباط وجود داشته باشد.

سفیدی زودرس و ریزش مو با بیماری قلبی مرتبط است

این محققان معتقدند که سفید شدن زودرس مو و طاسی، نسبت به چاقی زیاد خطر مبتلا شدن به بیماری های قلبی را زیاد کردن می دهد.

بیماری سرخرگ تاجی یا بیماری شریان کرونری نوعی بیماری فراگیر قلبی هست. این بیماری به خصوص در جوامع پیشرفته و به خصوص در سنین اوج قربانیان زیادی می گیرد.

یک مطالعه محدود ادعا می‌کند سفید شدن پیش از موعد و ریزش مو می‌تواند نشانه‌ای از زیاد کردن احتمال مبتلا شدن به بیماری قلبی باشد. 

در بیماران کرونری قلبی، سرخرگ های تاجی، تنگ و باریک می شوند و عضلات قلب از رسیدن خون و اکسیژن کافی محروم می گردند. این حالت مانند هنگامی که است که یک لوله آب به دلایل مختلفی تنگ شود و نتواند به خوبی آبرسانی کند.

در این صورت ممکن است در حالت استراحت اشکالی جهت فرد ایجاد نشود، ولی هنگامی که که قلب مجبور باشد کار بیشتری انجام دهد و به عنوان نمونه شخص بخواهد چند پله را اوج برود، سرخ رگ های کرونری نتوانند بر اساس نیاز اکسیژن این عضلات، به آنها خون و اکسیژن برسانند و در نتیجه شخص در هنگام اوج رفتن از پله ها دچار درد سینه و آنژین قلبی می گردد.

در چنین مواقعی اگر فرد کمی استراحت کند، درد معمولا از بین خواهد رفت.

سفیدی زودرس و ریزش مو با بیماری قلبی مرتبط است

در حالت پیشرفته، اگر یک سرخرگ تاجی به علت مسدود شدن آن به وسیله یک لخته خون، به طور کامل جلوی خون رسانی اش گرفته شود، قسمتی از عضله قلب که دیگر خون به آن نمی رسد، خواهد مرد و این به سکته قلبی می انجامد.

این مطالعه نسبتا محدود با 790 مرد زیر 40 سال با بیماری عروق کرونری همراه با 1270 مرد سالم به عنوان گروه شاهد همراه بود.

یک مطالعه محدود ادعا می‌کند سفید شدن پیش از موعد و ریزش مو می‌تواند نشانه‌ای از زیاد کردن احتمال مبتلا شدن به بیماری قلبی باشد. 

نتایج به دست آمده نشان داد مردان مبتلا به بیماری قلبی در مقایسه با گروه شاهد، میزان بالایی از هر دو نوع طاسی(50 درصد در برابر 30 درصد) و سفیدی زودرس (49 درصد در برابر 27 درصد) داشتند.

این مطالعه در کمال تعجب بعد از در نظر گرفتن سن و سایر عوامل خطر نشان داد که طاسی با الگوی مردانه(ریزش موی آندروژنیک) با خطر 5.6 برابری مبتلا شدن به بیماری عروق کرونری مرتبط هست. در حالی که سفیدی زودرس، خطر 5.3 برابری را نشان داد.

سفیدی زودرس و ریزش مو با بیماری قلبی مرتبط است

ریزش موی آندروژنیک یا طاسی با الگوی مردانه نوعی طاسی وابسته به هورمون مردانه است.

این آمار سفیدی زودرس و طاسی را بالاتر از دیگر عوامل خطر، از جمله دیابت، سابقه خانوادگی و حتی چاقی قرار می دهد.

“حمدیپ هومان” نویسنده مهم این مطالعه می گوید: مردان مبتلا به سفیدی زودرس و ریزش موی آندروژنیک باید مواظبت های بیشتری جهت بیماری عروق کرونری و مشاوره در مورد تغییرات شیوه زندگی مانند رژیم غذایی سالم، ورزش و مدیریت استرس را دریافت کنند.

جالب توجه است که این مطالعه نخستین مطالعه جهت بررسی این ارتباطات خاص نیست. چندین گزارش متناقض مربوط به طاس شدن با بیماری عروق کرونری وجود دارد.

در حالی که بعضی مطالعات قبلا نشان داده اند که قاعدگی زودرس به عنوان نشانه ای قابل قبول جهت زیاد کردن خطر مبتلا شدن به بیماری عروق کرونری هست، این عنوان هرگز به طور گسترده تایید نشده است و هیچ مکانیسم خاصی جهت توضیح ارتباط احتمالی تعریف نشده است.

تحقیقات کمتر هدفمند در رابطه با ارتباط بین سفید شدن زودرس مو و بیماری عروق کرونری انجام شده است هست، ولی مطالعات کمی انجام شده است که قابل قبول نیست.

دو مطالعه جداگانه ولی کوچک، به این نتیجه رسیدند که سفیدی زودرس مو می تواند یک نشانه خطر جهت بیماری عروق کرونری، به خاص در افراد سیگاری باشد.

هر چند نتیجه های چنین مطالعات کوچک و محدودی چندان قابل استناد نیست ولی هنوز هم می توانند به شناسایی علائم اولیه مبتلا شدن به بسیاری از امراض کمک کنند. به خصوص هنگامی که تلاش جهت شناسایی بیماری عروق کرونری در جوانان هستیم که اغلب عوامل خطر سنتی در آنان وجود ندارد.

“کمال شارما” سرپرست مطالعات می گوید: طاسی و سفیدی زودرس باید از عوامل خطر جهت بیماری عروق کرونری در نظر گرفته شوند. این عوامل ممکن است سن بیولوژیکی را به جای سن شناسنامه ای نشان دهند، که در تعیین خطر مبتلا شدن به بیماری قلبی و عروقی مهم هست. در حال حاضر پزشکان جهت برآورد سن بیولوژیکی از روش مرسوم استفاده می کنند، ولی مقیاس معتبر مورد نیاز است.

این پژوهش در شصت و نهمین کنفرانس هر سال انجمن قلب و عروق هند ارائه شده است است.

واژه های کلیدی: اکسیژن | بیماری | مطالعه | مطالعات | مبتلا شدن | قاعدگی زودرس | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs