قربانى روسیه آمریکا رسانه ها آمریکایی

قربانى: روسیه آمریکا رسانه ها آمریکایی رکس تیلرسون وزیر امور خارجه رسانه های آمریکا وزارت امور خارجه

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی کالایی با رکوردهای میلیونی در اقتصاد کشور عزیزمان ایران

مسکن در حالی دوره پیشارونق را سپری می کند که بررسی کارنامه قیمتی در این بازار نشان می دهد طی 24 سال اخیر به رغم باور عمومی ، مسکن همواره بازاری سودده جهت سرمای

کالایی با رکوردهای میلیونی در اقتصاد کشور عزیزمان ایران

کالایی با رکوردهای میلیونی در اقتصاد ایران

عبارات مهم : ایران

دولت یازدهم تنها دولتی است که جهش قیمت مسکن در کارنامه اش ندارد

مسکن در حالی دوره پیشارونق را سپری می کند که بررسی کارنامه قیمتی در این بازار نشان می دهد طی 24 سال اخیر به رغم باور عمومی ، مسکن همواره بازاری سودده جهت سرمایه گذاران نبوده است.

کالایی با رکوردهای میلیونی در اقتصاد کشور عزیزمان ایران

بررسی های صورت گرفته نشان می دهد هر چند مسکن در این دوره زمانی نه چندان کوتاه ، پنج بار جهش قابل توجه قیمتی را تجربه کرده و به آمال سرمایه گذاران جهت سرمایه گذاری تبدیل شده است ولی دو دوره نیز با ریزش قیمت ها روبرو بوده است.

بر این اساس دوره ریزش قیمت ها غالبا بین دو تا چهار سال دوام آورده و بار دیگر در اثر رشد تورم، قیمت ها به حالت قبل بازگشت داشته است.

مسکن در حالی دوره پیشارونق را سپری می کند که بررسی کارنامه قیمتی در این بازار نشان می دهد طی 24 سال اخیر به رغم باور عمومی ، مسکن همواره بازاری سودده جهت سرمای

در این میان از 5 دوره زیاد کردن انفجاری قیمت مسکن، یکی در دوره ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی موسوم به دوره “سازندگی” رخ داد و دیگری در دوره ریاست جمهوری سید محمد خاتمی موسوم به دوره “اصلاحات” اتفاق افتاده ست.اما بیشترین زیاد کردن قیمت مسکن مربوط به دولتها نهم و دهم هست. سه زیاد کردن قابل توجه در این بازار در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد موسوم به دوره”مهروزی” رخ داده است.

در دولت یازدهم که شعار تدبیر و امید را جهت خود برگزید، زیاد کردن انفجاری قیمت مسکن را در کارنامه خود ثبت نکرد و دوره دوم ریاست جمهوری حسن روحانی نیز تاکنون جهش قیمتی در مسکن رخ نداده است.بنابراین دولت یازدهم تنها دولتی است که طی دو دهه گذشته جهش قیمت مسکن را در کارنامه خود ندارد.

آخرین آمارهای ارائه شده است از سوی بانک مرکزی نشان می دهد میانگین قیمت مسکن در پایتخت کشور عزیزمان ایران در شرایطی بیش از 4 میلیون و پانصد هزار تومان در هر متر مربع است که بیست و چهار سال قبل، یعنی در سال 1372 هر متر مربع واحد مسکونی در این کلان شهر نزدیک به 52 هزار تومان قیمت داشت.

کالایی با رکوردهای میلیونی در اقتصاد کشور عزیزمان ایران

اگر مبنا مقایسه قدرت خرید عمومی در کشور باشد، باید این توصیه مد نظر قرار گیرد که قیمت مسکن در سال 1372 نیز ناچیز نبود و “اجاره نشینی” و “قشر مستضعف و آسیب پذیر”، واژه هایی بود که در ادبیات سیاسی – اقتصادی این دوره به وفور یافت می شد.

متهمی به نام تعدیل

دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی را بسیاری هنوز با صفت مجری سیاست های تعدیل در کشور عزیزمان ایران می شناسند. در دوره دوم فعالیت دولت وی قیمت تورم روندی افزایشی را تجربه کرد.

مسکن در حالی دوره پیشارونق را سپری می کند که بررسی کارنامه قیمتی در این بازار نشان می دهد طی 24 سال اخیر به رغم باور عمومی ، مسکن همواره بازاری سودده جهت سرمای

قیمت مسکن نیز به تبع رشد عمومی قیمت ها در سال های 1374 و 1375 افزایشی قابل توجه را شاهد بود. این دوره همزمان با حضور غلامحسین کرباسچی بر صندلی ریاست شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران بود. تراکم فروشی و رونق ساخت و ساز عامل مهم رشد قیمت ها در این سال ها عنوان می شود.

بانک های شخصی آمدند

کالایی با رکوردهای میلیونی در اقتصاد کشور عزیزمان ایران

شروع به کار دولت اصلاحات با ثبات بازار مسکن در کشور عزیزمان ایران همراه بود. برنامه سوم توسعه در این سال ها در شرکت عریض و طویل برنامه و بودجه نگاشته شد و در دل آن ماده ای بود که بعدها به قانونی دائمی بدل شد. تاسیس بانک ها و بیمه های شخصی در این برنامه دیده شد. شاید مهمترین تاثیر اولیه بانک های شخصی نوپا را بتوان بر بازار مسکن کشور عزیزمان ایران رصد کرد.

بانک های شخصی اعطای تسهیلات 50 میلیون تومانی مسکن را در این سال ها در دستور کار قرار دادند و بهای مسکن در سال های 1381 و 1382 افزایشی شگرف را شاهد بود.

در این سال ها و سالیان بعد از آن بخشی از فعالیت بانک های شخصی و موسسات مالی و اعتباری به بازار مسکن معطوف شد. تاثیر چرخش به سمت مسکن را امروز می توان در سیستم بحران زده بانکی مشاهده کرد به طوری که شروع رکود در این بازار با شروع بحران در بسیاری از موسسات همراه بود. موسساتی که حالا اموال غیر منقول و املاکشان تحت تاثیر رکودی که به جان بازار مسکن افتاده هست، فروش نمی رود.

هر متر پایتخت کشور عزیزمان ایران چه زمانی میلیونی شد؟

بررسی میانگین قیمت های ارائه شده است جهت هر متر مربع واحد مسکونی در پایتخت کشور عزیزمان ایران نشان می دهد هر چند مسکن همواره دغدغه ساکنان این شهر بزرگ و در کل ایرانیان هست، ولی تا وقت ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد روی میلیونی شدن را به خود ندیده بود.

بازار مسکن پایتخت کشور عزیزمان ایران از آن رو حائز اهمیت است که به نوعی پیشران بازار مسکن در کشور تلقی می شود و تغییرات قیمتی در این بازار سیگنالی جهت سایر شهرها ، خصوصا شهرهای بزرگ تلقی می شود .

قیمت هر متر مربع واحد مسکونی پایتخت کشور عزیزمان ایران که در وقت شروع به کار دولت نهم یعنی سال 1384 برابر با 586 هزار تومان بود، درست دو سال بعد روی یک میلیون و 357 هزار تومان را به خود دید.

رییس دولت وقت ولی زیاد کردن قیمت مسکن را توطئه ای علیه دولتش دانست و تاکید کرد اطلاع دارد بعضی در استخری در شمال شهر تصمیماتی را جهت زیاد کردن قیمت مسکن اتخاذ کرده اند.این ولی تنها تجربه رشد انفجارگونه قیمتی در بازار مسکن ، طی دوره ریاست جمهوری وی نبود و نه تنها سال 1387 که در سال های 1391 و 1392 نیز قیمت مسکن رشدی شگفت انگیز را شاهد بود.

رشد تورم در سال های 1391 و 1392 شاید یکی از مهمترین دلایل زیاد کردن شدید قیمت مسکن در عین رکود در سرمایه گذاری در این بازار باشد.

مردی که از بهشت راهی پاستور شده است بود و صندلی شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران را با ریاست جمهوری تاخت زده بود، کارنامه موفقی را در این دوره در کنترل قیمت تورم به جا نگذاشت و نه تنها قیمت مسکن، بلکه قیمت نان و مرغ و گوشت و ماشین ، پیش از شروع ریاست جمهوری اش جهت ایرانیان به افسانه ای دور دست و دست نیافتنی بدل شد .

بازاری با طعم رکود

دولت یازدهم در نخستین روزهای فعالیت خود قول کنترل قیمت تورم را داده بود. این سیاست تاثیر خود را در تمامی بازارهای از جمله بازار مسکن به جا گذاشت. بسیاری از بازارها در این دوره طعم گس رکود ر زیر دندان خود مزه مزه کردند ولی بررسی ها نشان می داد رکود در بازار مسکن دلایل دیگری جز اجرای سیاست کنترل تورم دارد.

سرمایه گذاری در این بازار از سال 1386 با کم کردن روبرو بود و رشد قیمت ها در سال های 1391 و 1392 ، چنان بنای مسکن را بلند کرده بود که طبقه میانگین با ایستادن روی انگشتان نیز یارای رسیدن به آن را نداشت.

در سایه از دست رفتن قدرت خرید، تحت تاثیر تورم لجام گسیخته این سال ها، رکود قدرت نمایی بیشتری داشت با این حال بسیاری از کارشناسان دوره کنونی را دوره پیشارونق ارزیابی می کنند؛ هر چند مقامات وزارت راه و شهرسازی بر این اعتقادند که دولت تدابیری جهت رونق غیر تورمی بازار مسکن اندیشیده هست.

جدول زیر نشان دهنده قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در پایتخت کشور عزیزمان ایران طی سال های 1372 تا نیمه اول سال 1396 است.قیمت ها بر حسب هزار تومان در جدول درج شده است هست. (منبع: مرکز آمار کشور عزیزمان ایران – قیمت نیمه سال 1396 بر اسا آمار بانک مرکزی)

اخبار اقتصادی – خبرآنلاین

واژه های کلیدی: ایران | بازار | ایرانی | ایرانیان | سرمایه گذار | ریاست جمهوری | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

کالایی با رکوردهای میلیونی در اقتصاد کشور عزیزمان ایران

کالایی با رکوردهای میلیونی در اقتصاد کشور عزیزمان ایران

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs